Fotografowanie osób – zasady pracy

” Nie ukryjesz twych kłamiących oczu ” – Sztuczny uśmiech widać w oczach, twoje myśli również. Nie przysłonisz prawdy śmiechem.  Nauka pracy z modelem zajmuje dużo czasu – czasem wiele lat. Dobre porady i dużo praktyki mogą znacznie ten okres skrócić. Oto 25 pożytecznych porad:

1. Choć rozmowa zbliża i umożliwia współpracę, to raczej słuchaj, zamiast zbyt wiele mówić.

2. Można słuchać kogoś w milczeniu. W fotografii portretowej brak komunikacji też nie jest dobry.
Ale czasem bywa tak: im więcej się starasz, tym gorszy jest efekt tych starań – w tym tkwi klucz udanej współpracy, by znaleźć kompromis między rozmową a słuchaniem.

3. Twój model stara się dowiedzieć, co się dzieje po drugiej stronie obiektywu – przekazuj swoją pracę w jasny, komunikatywny sposób. Pokaż, że się starasz i że wszystko przebiega dobrze.

4. Uśmiech i miły gest bywa dobrym językiem komunikacji w pracy fotografa.

5. Używaj często imienia modela (nim zaczniesz współpracę, w dobrym tonie jest zapytanie jak się mamy zwracać do danej osoby) – imię jest zawsze miłym słowem.

6. Zadawaj odpowiednie pytania, takie, które nie spowodują zakłopotania czy negatywnych emocji – nie naruszaj prywatności.

7. Bądź sobą. Bądź w pełni przygotowany do pracy, zanim ją zaczniesz – przestawianie świateł, poprawianie tła mierzenie światła na planie bywa irytujące dla modela. To jego czas, a nie twojego sprzętu.

8. Musisz wiedzieć jak pozować, dobrze przećwiczyć pozowanie z przyjaciółmi czy z bliskimi.

9. Powinieneś wiedzieć, co chcesz osiągnąć i wyznaczyć drogę do osiągnięcia celu.

10. Nie zadowalaj się kompromisem – wykonuj wszystko jak najlepiej potrafisz i nie zrażaj się porażkami.

11. Model oczekuje czytelnych komend pozowania, Nie lubi poleceń w stylu ” zmień pozę „

12. Nie używaj komend kierunków ” lewo i prawo „ – to może powodować konsternację.

13. Sue Backer z Kramers Photo wskazywała ustawione wcześniej przedmioty za planem i mówiła: ” zwróć głowę w kierunku plamy, spojrzyj na żółtą papugę „, – nawet w małym pomieszczeniu możemy pracować podobnie.
Te „triki” świetnie się nadają przy zdjęciach dzieci, wtedy będą wiedzieć co mają zrobić.

14. Zanim zaczniesz fotografować, wyjaśnij, co chcesz osiągnąć, pokaż zdjęcia referencyjne. Wykonaj szybką sesję próbną.

15. Staraj się nie dotykać modela, nawet jeśli to osoba bardzo bliska.

16. Nie trać Cierpliwości.

17. Nie podnoś głosu.

18. Bądź zadowolony, mimo że czasem nie będzie szło pomyśli – empatycznie, fotografowana osoba w tedy się pewniej czuje, że wiesz co robisz.

19. Używaj słów ” dobrze „, ” fajnie „, ” ciekawe”, ” interesujące „ – jak w punkcie z komunikacją, nie można przesadzać, mogłoby to z czasem irytować.

20. Pytaj o samopoczucie, zmęczenie, pozwól odpocząć, rób przerwy.

21. Nie wypowiadaj słowa ” NIE ” a już nigdy ” NIEEE „ !

22. Konfucjusz powiedział ” kiedy słyszę – zapominam, kiedy widzę – pamiętam „. Podążając za jego nauką, można mówić obrazowo używając min i gestykulacji.

23. Doskonałym sposobem zaprezentowania trudnej pozy jest zamiana miejsc z modelem/modelką – czasem, kiedy model i fotograf są odmiennej płci, powstają zabawne sytuacje rozluźniające atmosferę (np.: pani fotograf pokazuje kulturyście pozę ” macho „, lub pan fotograf prezentuje modelce rozmarzone oczy, czy układ nóg).

24. Fotograf to sługa, a nie PAN.

25. Najlepsi w branży nie spieszą się, choć zleceniodawcy płacą nawet dziesiątki tysięcy dolarów za sesję. Tam pieniądze się nie liczą – to sposób życia, czasem sztuka.

Tekst zasięgnięty z miesięcznika ” Z nad Rudawy ” Autor tekstu: Andrzej Wojtek Dworaczek – instruktor Fotografii – PPofA – USA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *